افزایش جمعیت پرندگان
۸ام آذر ۱۳۹۶ آپلودی

یک فعال محیط زیست، معتقد است که با راه‌اندازی یک پایگاه حفاظتی دائمی جهت مبارزه با صید غیرمجاز پرندگان در هورالعظیم،‌ جمعیت پرندگان مهاجر این تالاب افزایش یافته است.

 یک دانش آموخته و فعال محیط زیستگفت: طی سالهای گذشته اخبار گوناگون و متعددی در ارتباط با تالاب پهناور و بی بدیل هورالعظیم در استان خوزستان با وسعت ۱۲۰ هزار هکتار در رسانه های کشور منتشر شده است. اخباری که بعضا در ارتباط با تهدیدات این تالاب، شامل تخریب و مبدل شدن بخش هایی از آن به کانون ریزگرد و همچنین کشتار بیرحمانه و وسیع انواع پرندگان مهاجر بوده است.

رضا نیک‌فلک افزود: تالاب هورالعظیم در غرب استان خوزستان از مهم ترین نقاط زمستان گذرانی پرندگان مهاجر در کشور می باشد سالانه تعدادی بسیار زیادی از پرندگان مهاجر  اعم از گونه های حمایت شده و در خطر انقراض در این تالاب زمستان گذرانی میکنند. متاسفانه به دلیل نبود پاسگاه محیط بانی و عدم امنیت در این تالاب این مکان به یکی از اصلی ترین محل های صید پرندگان بدل گشته است.

وی تاکید کرد: امسال با همفکری و اجماع نظر کارشناسان و فعالان محیط زیست و با پیگیری های بی وقفه و دستور فرمانده محترم و دلسوز یگان حفاظت محیط زیست استان خوزستان آقای حسن شیرمحمدی یک پایگاه حفاظتی دائمی جهت مبارزه با صید غیرمجاز پرندگان با استقرار کانکس و حضور مستمر ماموران محیط زیست در تالاب هورالعظیم راه اندازی شد.

به گفته وی در طی مدت زمان کوتاه راه اندازی این پایگاه حفاظتی برخورد های قاطع و شبانه روزی به صورت دائمی با متخلفان در جریان بوده است.

این فعال محیط زیست ادامه داد: همزمان با کاهش تخلفات صید و شکار در محدوده تالاب هورالعظیم، افزایش قابل توجه و روزافزون جمعیت و تنوع پرندگان مهاجر نیز گواه برقراری امنی مورد نیاز حیات وحش در این تالاب است.

نیک‌فلک تصریح کرد: عملکرد یگان حفاظت از محیط زیست استان خوزستان در طی این مدت کوتاه آن هم با امکانات ناکافی موجود بسیار ستودنی است.


مطالب پیشنهادی