بی‌اعتمادی جامعه نسبت به مهندسین ساختمان فاجعه است/رقابت منفی حاصل عدم تعادل بین تعداد مهندسین و ساخت‌وسازها :: خبرگزاری آپلود پیک
۲۹ام آذر ۱۳۹۶ آپلودی

محمدرضا رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری آپلود پیک، درخصوص حضور در اخلاق مهندسی و نظام حرفه‌ای، اظهار داشت: قصد داریم رویکردی را در پیش بگیریم تا اخلاقی حرفه‌ای را در کار مهندسی داشته باشیم، درحال حاضر حدود ۴۰۰هزار مهندس ساختمان در کشور داریم که در بحث ساخت و ساز ساختمان یک مسئولیت سنگینی را عهده دار هستند.


رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جامعه طلب می‌کند تا در کیفیت ساختمان‌ها دقت بیشتری شود، گفت: درحال حاضر مسیری را طی کرده‌ایم که یک بی‌اعتمادی در جامعه نسبت به مهندسین تلقین شده است به این معنا که اگر در مراحل ساخت و ساز ساختمان مهندسین حضور داشته باشند یا خیر تاثیر چندانی ندارد؛ که این نگاه یک فاجعه محسوب می‌شود.


نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه منافع برخی از افراد در گیر بی‌اعتمادی جامعه نسبت به مهندسی ساختمان است، ادامه داد: دین اسلام بر روی اخلاق تاکید فراوانی دارد، اعتقاد داریم که اگر از نظر تخصصی نسبت به مهندسین اروپایی و آمریکایی عقب هستیم که اینگونه نیز نیست اما از لحاظ اخلاقی باید از آنها پیش‌تر باشیم.


وی با تاکید بر اینکه چون حجم و تعداد مهندسین موجود با ساخت‌وسازها در کشور هم‌خوانی ندارد رقابت منفی در بین جامعه مهندسی کشور شکل گرفته ، عنوان کرد: این رقابت‌های منفی بر روی جایگاه مهندسین کشور اثرات منفی را گذاشته است، در برخی از موارد ما سیاست‌گذاران در این رقابت منفی نقش داریم که باید تلنگری را به‌ خود بزنیم.


این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: به دنبال این هستیم تا اخلاق را در جامعه مهندسین ارتقاء دهیم هرچند که مهندسین کشور انسان‌های خلاقی هستند و خدمات ارزشمندی را ارائه کرده‌اند اما به لحاظ رویکرد اخلاقی در حوزه نظام مهندسی فضای کار زیادی وجود دارد.


نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کاهش ساخت و سازها و رکود مسکن در ایجاد رقابت‌های منفی بین مهندسی تاثیر گذار بوده، تصریح کرد: در قرآن کریم خطاب به انسان آمده است که شما را از زمین آفریده‌ایم تا آن را آباد کنید، از سویی انسان را به علم عمران و از سوی دیگر به تواضع و اخلاق تشویق می‌کند.


رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه اعتقاد داریم اگر جامعه مهندسین کشور اخلاق در جامعه خود را ارتقاء دهد اعتماد جامعه به آنها نیز افزایش پیدا می‌کند و دیگر هیچ ساختمانی بدون مهندس ساخته نمی‌شود، خاطرنشان کرد: در صورتی که اعتماد جلب شود در زمینه دست‌مزد مهندسین نیز چانه‌زنی صورت نمی‌گیرد که خود این مسئله یک ظلم در حق مهندسین ساختمان محسوب می‌شود./


پایان پیام


مطالب پیشنهادی