خرید 5ماهه نخست سال بیشتر از یک سال نیاز حوزه کاغذ بوده است/ اسامی واردکنندگان منتشر شود :: خبرگزاری آپلود پیک
۱۴ام مرداد ۱۳۹۷ آپلودی

اصغر مسعودی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری آپلود پیک با اشاره به اختصاص ارز دولتی به واردات کاغذ و نبود نظارت در این حوزه، عنوان کرد: در مقطع کنونی که ارز آوری برای کشور با مشکل جدی مواجه است، توزیع ارز دولتی به واردکنندگان اهمیت بسزایی دارد که مسئولان اقتصادی کشور باید در این حوزه پاسخگو باشند.


نماینده مردم نی‌ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه اسامی تمام دریافت کنندگان ارز دولتی باید منتشر شود، افزود: این اقدام کمک شایانی به شفاف سازی در حوزه کاغذ می‌کند.


خرید ۵ماهه نخست سال بیشتر از یک سال نیاز حوزه کاغذ بوده است


وی آمار ثبت ۳۸۰ هزار تن کاغذ چاپ و تحریر آن فقط در ۵ ماهه ابتدایی سال را بسیار بیشتر از نیاز کشور حتی در یک سال ارزیابی و تصریح کرد: این در حالیست که بر اساس اعلام وزارت فرهنگ به طور معمول نیاز حوزه چاپ و نشر سالانه به ۴۰۰ هزار تن هم نمی‌رسد بنابراین مشخص می‌‎شود که احتمالا منفعتی نصیب برخی افراد می‌شود که چنین برای واردات کاغذ صف کشید‌ه‌‍اند.


مسعودی یادآور شد: در عین حال با وجودثبت سفارش چنین رقمی، کشور در حال حاضر با بحران کاغذ مواجه است و این بحران تا حدی است که برخی مطبوعات و نشریات کاغذی تا حد تعطیلی پیش رفته‌اند.


عضو کمیته ارشاد، تبلیغات و گردشگری کمیسیون فرهنگی مجلس انتشار اسامی واردکنندگان تلفن همراه توسط وزارت ارتباطات و انتشار اسامی واردکنندگان خودرو هرچند با تأخیر را از اقدامات مثبت در جهت شفاف سازی بازار ارزی کشور دانست و گفت: در چنین شرایطی باید با شدت با افرادی که در این شرایط به دنبال سودجویی خود هستند، برخورد کرد.


وی با بیان اینکه در حال حاضر مطبوعات و ناشران چاپ کتب نیاز مبرم به کاغذ دارند، افزود: نباید اجازه ورود رانت به این حوزه را داد تا فعالیت‌‎های فرهنگی کشور به مشکل بخورد.


انبار محتکران مملو از کالا است


مسعودی از برگزاری نشستی در کمیسیون فرهنگی مجلس با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر صمت خبر داد و ادامه داد: یکی دیگر از مسائلی که دولت و دستگاه‌‎های نظارتی باید روی آن تمرکز کنند، انبار محتکران است که پر است از بسیاری از کالاهای اساسی و حتی کاغذ که این اقلام با دلاری بسیار کمتر از دلار ۴۲۰۰ تومانی خریداری و وارد کشور شده است.


نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس اضافه کرد: امروز کشور در جنگ اقتصادی است و باید با افرادی که با سودجویی قصد دارند در این شرایط ستون پنجم دشمن باشند با شدت برخورد کرد و اجازه نداد این افراد با دسیسه‌‎های خود ارزش پول ملی کشور را زیر سئوال ببرند./


پایان پیام


مطالب پیشنهادی