درآمدزایی از ابنیه تاریخی مستلزم برنامه‌ریزی است/ بی‌توجهی به مرمت آثار باستانی زمینه تخریب را فراهم می‌کند :: خبرگزاری آپلود پیک
۱۷ام فروردین ۱۳۹۷ آپلودی

قاسم احمدی‌لاشکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری آپلود پیک با اشاره به لزوم حفاظت از آثار و ابنیه تاریخی، گفت: ایران کشوری دارای تمدنی کهن و تاریخی بسیار بزرگ است به همین دلیل آثار باستانی متنوع و بسیاری دارد.


نماینده مردم نوشهر، چالوس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به دلیل وجود آثار تاریخی ارزشمند باید از گذشتگان خود سپاس‌گذار باشیم، افزود: وظیفه حراست و حفاظت از این آثار برعهده همه ایرانیان است؛ مسئولان با بی‌توجهی نسبت به مرمت و حفاظت از این آثار ارزشمند زمینه را برای تخریب آنها ایجاد کرده‌اند.


وی با بیان اینکه مقاوم‌سازی بناهای تاریخی یکی از اقداماتی است که برای حفاظت از آنها باید انجام گیرد، بیان کرد: از آنجا که برخی از شهروندان به دنبال نو شدن فضاها هستند برخی مواقع بدون در نظر گرفتن نتایج فعالیت‌ها اقدامات عمرانی انجام می‌دهند که باعث صدمه به ابنیه تاریخی می‌شود؛ از سوی دیگر کشور ما روی خط زلزله قرار دارد بنابراین برای حفاظت از آثار باستانی باید به صورت مداوم این بناها ترمیم شوند.


وی در ادامه با بیان اینکه رها کردن بناهای تاریخی بدون مراقبت و حفاظت باعث خسارت بسیاری به آنها می‌شود، تاکید کرد: گذشتگان ما از دانش و هنر بالایی برای ساخت بناها و ساختمان برخوردار بودند در حالی که در بیشتر سازه‌های امروزی این ظرافت‌ها دیده نمی‌شود به همین دلیل مدیران مسئول باید تمام تلاش خود را برای حفاظت از آثار تاریخی انجام دهند.


نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر به دنبال درآمدزایی بیشتر از صنعت گردشگری هستیم باید از ظرفیت آثار تاریخی استفاده کنیم، گفت: در صورتی که کشور برای درآمدزایی از این آثار برنامه داشته باشد می‌توان سرمایه مناسبی از این راه به دست آورد.


عضو هیات رئیسه فراکسیون گردشگری مجلس درپایان افزود: در صورتی که سیاسیت گذاری‌های مناسبی برای درآمدزایی از گردشگران و بازدیدکنندگان آثار تاریخی در نظر گرفته شود در شهرهای اصفهان، شیراز، مازندارن و… می‌توان اعتبارات مناسبی در این زمینه به دست آورد./


پایان پیام


مطالب پیشنهادی