شکل گیری معضل نوزادان کارتن خواب در تهران/ غفلت دستگاه ها از ساماندهی مادران بی پناه :: خبرگزاری آپلود پیک
۲۳ام دی ۱۳۹۶ آپلودی

سمیه محمودی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری آپلود پیک، با تاکید بر لزوم ساماندهی زنان کارتن خواب، گفت: مادران کارتن خواب به بروز و شکل گیری معضل نوزادان کارتن خواب دامن می زنند و به نوعی شکل گیری نوزادان کارتن خواب ماحصل و ثمره غفلت از ساماندهی مادران کارتن خواب است و با ساماندهی زنان کارتن خواب پدیده نوزادان کارتن خواب نیز مدیریت خواهد شد.


نماینده مردم شهرضا و دهاقان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه کارتن خوابی عواقب و پیامدهای بسیاری دارد، افزود: متاسفانه در کشور مقوله پیشگیری مورد غفلت واقع شده و بیشتر موضوع درمان مورد توجه قرار گرفته و درمان نیز مسکن وار و روبنایی است.


محمودی با بیان اینکه از معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور تقاضا داریم ساماندهی زنان کارتن خواب پایتخت را در دستور کار قرار دهد، تصریح کرد: آسیب های اعتیاد زنان ۱۲ برابر بیشتر از مردان است و در این رابطه نیاز است خانم ابتکار گام های نخست ساماندهی زنان کارتن خواب را بردارد.


این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: به طور قطع فراکسیون زنان مجلس نیز همکاری لازم برای رفع مشکلات حوزه زنان از جمله ساماندهی زنان آسیب پذیر با معاونت امور زنان و خانواده خواهد داشت.


وی با بیان اینکه آسیب های اجتماعی در کشور در حال افزایش است، گفت: اگر هزینه هایی که برای کنترل آسیب های اجتماعی می شود برای پیشگیری از آسیب ها هزینه شود نیازی به صرف بودجه های دولتی برای آسیب ها نخواهد بود و آسیب های اجتماعی نیز به حداقل خواهد رسید.


وی مشکلات اقتصادی و فقر، داشتن همسر معتاد، استعمال مواد مخدر صنعتی برای کاهش وزن به دنبال عدم نظارت مناسب بر آرایشگاه ها و شکستن قبح استعمال دخانیات را در روی آوردن زنان به سمت اعتیاد دانست و گفت: البته کارشناسان باید عوامل تشدید کننده را بررسی و آسیب شناسی کنند.


نماینده مردم شهرضا و دهاقان در مجلس دهم،با بیان اینکه تعدد دستگاه ها و پراکندگی مسئولیت ها در حوزه آسیب های اجتماعی دردسرساز شده است، یادآور شد: بودجه مقابله با آسیب های اجتماعی در اختیار دستگاه های متعددی قرار می گیرد در حالی که اگر این بودجه در یک دستگاه خاص متمرکز شود و یک دستگاه هدایت و رهبری سایر دستگاه ها را بر عهده بگیرد به طور قطع آسیب های اجتماعی در کشور مدیریت خواهند شد.


عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه نقش سازمان های مردم نهاد در ساماندهی زنان کارتن خواب بسیار مهم و حائز اهمیت است، گفت: اگر به دنبال موفقیت در کنترل آسیب های اجتماعی هستیم باید بخش عمده این کار را به مردم و NGO ها واگذار کرد زیرا موفقیت مردم در این رابطه ثابت شده و از سویی دولت نیز به تنهایی از عهده کنترل  آسیب ها بر نمی آید./


پایان پیام


مطالب پیشنهادی