قربانی خواستار تغییر شرایط امهال وام کشاورزان شد :: خبرگزاری آپلود پیک
۳۱ام شهریور ۱۳۹۷ آپلودی

به گزارش خبرگزاری آپلود پیک، علی قربانی اظهار داشت: سال زراعی از مهر ماه آغاز می شود و معمولا زمان سر رسید وام های کشاورزان پس از مهر ماه است و بر این اساس عمده کشاورزان مشمول امهال نمی شوند. 


نماینده مردم بجنورد، راز و جرگلان، گرمه، جاجرم و مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی گفت: در برنامه ششم توسعه دولت مکلف است وام کشاورزان آسیب دیده از حوادث غیرمترقبه را به مدت سه سال امهال کند اما شرایطی که در بخشنامه ارسال شده آمده به گونه ای است که بخش بسیار بزرگی از کشاورزان نمی توانند از این فرصت استفاده کنند. 


وی گفت: در این بخشنامه، شرایطی که برای زمان سررسید وام عنوان شده به گونه ای است که شامل بسیاری از کشاورزان نمی شود و در عمل نمی توانند از آن بهره ببرند. 


رییس مجمع نمایندگان خراسان شمالی خاطرنشان کرد: این مصوبه نمی تواند دردی از مشکلات کشاورزان بدهکار را دوا کند و در این باره پیگیر هستم و امیدوار هستیم تا بتوانیم فرصت را برای کمک به این تولیدکنندگان فراهم کنیم و وام بیشتری از کشاورزان خسارت دیده از حوادث غیرمترقبه امهال شود. 


عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: اعتبار این طرح از منابع مربوط به حوادث غیرمترقبه تامین می شود و مشکلی برای تامین اعتبار پرداخت سود و جرائم وام بدهکاران وجود ندارد.


بر اساس این گزارش، بانک مرکزی اعلام کرده است تسهیلات آپلود پیک دریافتی کشاورزان خسارت‌ دیده از حوادث غیرمترقبه در سال زراعی ۱۳۹۷‏-۱۳۹۶ به مدت سه‌ سال امهال می شود.


این بانک بر اساس بند (خ) ماده «۳۳» قانون برنامه ششم توسعه در ابلاغیه ای از بانک ها خواسته است تا از طریق کارگروه مندرج در مصوبه دولت، مشمولان واجد شرایط امهال تسهیلات را معرفی کنند تا مراتب برای تامین هزینه سه ساله امهال به سازمان برنامه و بودجه کشور منعکس شود.


«کارگروه موضوع بند (خ) ماده (۳۳) قانون برنامه ششم توسعه موظف است، پس از اعلام استان هایی که در سال زراعی ۱۳۹۷-۱۳۹۶ تحت تاثیر حوادث غیرمترقبه قرار گرفته و از سوی سازمان مدیریت بحران کشور به استانداری ها اعلام شده اند، به عنوان مشمولان واجد بهره مندی از امهال تسهیلات را به بانک های عامل معرفی کنند.»


در ماده ۳۳ برنامه ششم توسعه دولت مکلف شده است به منظور متنوع سازی ابزارهای حمایت از بخش کشاورزی، تامین و تجهیز منابع، توسعه و امنیت سرمایه گذاری، افزایش صادرات محصولات کشاورزی و ارزش افزایی و تکمیل زنجیره ارزش محصولات کشاورزی، در صورتی که کشاورزان از حوادث غیرمترقبه آسیب ببینند، ضمن بخشودگی سود و کارمزد و جریمه وام های دریافتی آنان، نسبت به امهال اصل وام آنان به مدت سه سال اقدام کند.


به گزارش ایرنا، تعیین میزان خسارت وارده توسط کارگروهی متشکل از جهادکشاورزی، بانک مربوطه و فرمانداری شهرستان انجام می شود./


پایان پیام


مطالب پیشنهادی