مجلس پیگیر وضعیت خانه نیما است
۲۸ام دی ۱۳۹۶ آپلودی

خرداد: نماینده مردم تهران در مجلس با تاکید بر لزوم توجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر حفظ خانه نیما یوشیج به نبود قانون برای حفظ این میراث فرهنگی اشاره کرد.

 

به گزارش خرداد به نقل از پایگاه خبری آپلود پیک، علیرضا رحیمی، نماینده مردم تهران با اشاره به تذکر ۴۶ نماینده به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی وضعیت نامناسب و رو به تخریب خانه «نیما یوشیج» در تهران، گفت: وزیر فرهنگ باید علل تعلل در جلوگیری از تخریب خانه نیما یوشیج را توضیح دهد؛ ضمن آنکه باید با خریداری خانه این شاعر نامدار معاصر محلی را برای  تجمع اهل ادب و دوستاران این شاعر فراهم کند.

 

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فرسودگی این خانه و به فراموشی سپردن آن هرگز قابل پذیرش نیست، ادامه داد: وزارت فرهنگ، سازمان میراث فرهنگی و شهرداری باید در این زمینه با یکدیگر همکاری داشته باشند؛ اما انتظارات از وزارت فرهنگ و میراث فرهنگی برای تسهیل شرایط و حفظ این خانه تاریخی بیشتر است.

 

وی با بیان اینکه «خانه نیما یوشیج» پیش‌تر به ثبت رسیده بود، اما اکنون از ثبت خارج شده و مورد تهدید قرار گرفته است، گفت: در رسانه‌ها آمده به دلیل نبودن اسناد ارتباط خانه با نیما یوشیج از فهرست آثار ملی خارج شده است و این اتفاق به دلیل شکایت مالکان بنا رخ داده است و گویا دیگر هیچ قانونی حامی این خانه تاریخی نیست.

 

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه این برای چندمین بار است که مالکان این بنای تاریخی توانسته‌اند ملک را از ثبت ملی خارج کنند و مدیران میراث فرهنگی نیز دفاع مناسبی از بناها نکرده‌اند، ادامه داد: ۱۶ نفر از نمایندگان تهران، نمایندگان شهرهای حافظ، سعدی، قیصر امین‌پور، سهراب سپهری، شهریار، پروین اعتصامی به همراه علی مطهری نایب رئیس مجلس، جمشید جعفرپور رئیس کمیسیون فرهنگی، محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات در این باره در صحن علنی به وزیر فرهنگ تذکر دادند.

 

خانه نیما یوشیج در محله تجریش تهران، خیابان دزاشیب قرار دارد و به گفته اهالی محل، این خانه محل رفت‌و‌آمد معتادان شده است.


مطالب پیشنهادی