نابودی تروریسم نیازمند مبارزه جدی و صادقانه همه کشورها است/ فرانسه مانع نقض برجام شود :: خبرگزاری آپلود پیک
۱۵ام اسفند ۱۳۹۶ آپلودی

به گزارش خبرگزاری آپلود پیک، کاظم جلالی رئیس گره دوستی پارلمانی ایران و فرانسه و رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با  خانم دلفین-او رییس گروه دوستی پارلمانی فرانسه و ایران در مجلس ملی و فیلیپ بونکار رییس گروه دوستی پارلمانی فرانسه و ایران در مجلس سنای فرانسه که همراه وزیر خارجه این کشور به تهران سفر کرده اند، دیدار و گفتگو کردند.


جلالی در ابتدای این دیدار با اشاره به نقش گروه‌های دوستی پارلمانی در تسهیل مناسبات کشورها، گفت: گروه‌های دوستی پارلمانی ایران و فرانسه نقش مهمی در تسریع و فراهم کردن بسترهای قانونی همکاری‌های فیمابین دارند و در این راستا گروه دوستی پارلمانی ایران و فرانسه در مجلس شورای اسلامی آمادگی افزایش سطح همکاری‌های خود با پارلمان فرانسه را دارد.


نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵، اظهار داشت: با توجه به اینکه فرانسه یکی از طرف‌های مذاکره با ایران در مذاکرات هسته‌ای بود باید ضمن پایبندی به تعهدات مندرج در سند برجام، تلاش لازم را برای اجرا و جلوگیری از نقض این توافق توسط سایر اطراف قرارداد به کار گیرد.


وی در ادامه این دیدار با اشاره به تحولات منطقه، مهمترین تهدید کشورهای دنیا را افراطی گری و تروریسم عنوان کرد و افزود: نابودی تروریسم نیاز به مبارزه جدی و صادقانه همه کشورها دارد.


 جلالی ادامه داد: اکنون برخی کشورها در حالی که پرچم مبارزه با تروریسم را بر افراشته اند، از تروریست ها حمایت کرده و درصدد مسلح کردن و احیای مجدد آنها در منطقه هستند این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران در سال های اخیر نقش برجسته ای در مبارزه با تروریسم در عراق و سوریه داشته است.


رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و فرانسه در ادامه بیان داشت: سوریه باید در وهله اول از لوث وجود تروریسم پاک شده، سپس نیروهای خارجی خاک این کشور را ترک کرده و در نهایت سرنوشت این کشور توسط مردم سوریه تعیین شود.


وی در بخشی دیگر از سخنان خود به اوضاع اسف بار یمن اشاره کرد و اذعان داشت: باعث تاسف است که عربستان سعودی با تجاوز به یمن، مردم بی پناه این کشور را به خاک و خون می کشد اما مجامع بین‌المللی سکوت کرده اند و عزمی جدی برای جلوگیری از این جنایات ندارند.


رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: در بحرین نیز شاهد تبعیض، فشار و زندان گروهی از مردم و در کنار آن سکوت غرب هستیم.


رئیس گروه دوستی پارلمانی فرانسه و ایران: برجام سندی تأثیرگذار در حفظ صلح و امنیت منطقه است


خانم دلفین-او رییس گروه دوستی پارلمانی فرانسه و ایران نیز در ابتدای این دیدار با اشاره به روابط تاریخی ایران و فرانسه گفت: گفتگوهای خوبی میان مقامات دو کشور در جریان است و ما به عنوان پارلمان فرانسه نیز از تقویت گفتگوهای پارلمانی فیمابین استقبال می کنیم.


وی افزود: فرانسه به عنوان یکی از طرف های مذاکرات هسته ای با ایران، از حفظ برجام و ایفای تعهدات طرفین حمایت کرده و بر آن تاکید دارد ضمن اینکه ما برجام را عنصری مهم و سندی تاثیرگذار در حفظ صلح و امنیت منطقه تلقی می کنیم.


دلفین-او رییس گروه دوستی پارلمانی فرانسه و ایران در مجلس ملی این کشور همچنین اظهار داشت: هدف ما از سفر به ایران تقویت همکاری های دو جانبه بوده و خواستار گفتگوهای چند جانبه با حضور ایران در مسائل منطقه هستیم.


وی با اشاره به اوضاع منطقه بیان داشت: از آنجایی که فرانسه یکی از قربانیان اصلی حملات تروریستی به اروپا بوده، هدف ما در منطقه مبارزه با تروریسم به ویژه ریشه کن کردن داعش است.


رئیس گروه دوستی پارلمانی فرانسه و ایران در مجلس ملی فرانسه در پایان اظهاراتش در خصوص اوضاع یمن خاطرنشان ساخت: سناتورهای فرانسوی فعالانه به دنبال پایان دادن به تحریم های غذایی و ارسال کمک های انسان دوستانه به این کشور هستند.


فیلیپ بونکار رییس گروه دوستی پارلمانی فرانسه و ایران در مجلس سنای این کشور نیز در این دیدار بر اهمیت گفتگوهای فیمابین تاکید و تصریح کرد: دولت، دستگاه دیپلماسی و پارلمان های فرانسه مجموعه ای واحد را برای گفتگوی با ایران و ارتقا سطح روابط فیمابین تشکیل داده اند./


پایان پیام


مطالب پیشنهادی